Blog- Özel yazılım nedir? İşletmelere katkısıdır var mıdır?

Blog

Özel yazılım nedir? İşletmelere katkısıdır var mıdır?

Özel Yazılım Nedir?


Aslında, sorunun kendisi içerisinde cevabı barındırıyor. Sizin isteklerinize özel olarak tasarlanan ve oluşturulan programlardır. Sizlerin ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda şekillenen bu programlar, sizlere özel kullanım alanları içermektedir. Yani, bir yazılımda ne arıyorsanız onlar size sağlanıyor. Kullandığınız yazılımda sizin için sorun teşkil eden şeyler varsa veya bazı noktalarda eksik olduğunu düşünüyorsanız, özel yazılımlar bunu ortadan kaldırıyor. Tamamen size ve isteklerinize odaklanıyor.

Firmalar, kendi iş süreçleri ve projeleri dâhilinde, bu programlara ihtiyaç duyarlar. Piyasada hâlihazırda satılan programlardan farklıdırlar ve o standart yapının dışına çıkarlar. Eksikleri gidermek ve daha pratik yollar bulmak adına düşük maliyetli çözümler geliştirmeyi sağlarlar. Belirli bir araştırma süreci gerektirirler. Özel yazılımların oluşturulması sadece satış aşamasını içermezler, satış sonrası destek de oldukça önemli bir yer tutar. Satış sonrası gerekli eğitimler ve geliştirme destekleri de bu yazılımları tasarlayan ve oluşturan kişilerce sağlanır.

İşletmeler oturmuş bir yapıya sahip olsalar dahi, her gün aynı işi yapmazlar veya aynı verilere sahip olmazlar. Veriler ve işler çeşitlilik ve farklılık gösterebilirler. Bu verilerin ve işlerin takibinin iyi bir şekilde sağlanabilmesi ve analiz/raporlama gibi süreçlerin olabilecek en hızlı ve pratik şekilde yönetilebilmesi için bilgisayar yazılımlarından faydalanılır. Geliştirilmiş standart yazılımlar, bu işleyişi kontrol etmeye fayda sağlamaktadır. Ancak, bazı yazılımlar bunu daha detaylı bir sürece ve incelemeye tabii tutmaya yardımcı olurlar. Böylece iş akışının detaylandırılması ve analizi de kolaylaşır. Böylece, tek bir ürün üzerinden dahi bütün iş akışını kontrol edebilirsiniz.

Şirketler Neden Özel Yazılım İhtiyacı Duyar?

Özel yazılım kullanarak şirketler, mevcut varlıklarını bulundukları noktadan çok daha ileriye çok daha kısa sürede taşıyabilirler. Bunun en büyük etkisi, özel yazılımların tam olarak o şirkette değiştirilmesi, eklenmesi, çıkarılması gerekenler gözetilerek tasarlanıyor olmasından kaynaklanır. Çoğunlukla şirketler, piyasada hazır olarak bulunan yazılım paketlerini denedikten sonra özel yazılım satın almaya ihtiyaç duyarlar. Çünkü hiçbir hazır yazılım paketi, işletmenin tüm ihtiyaçlarına 360 derece çözüm sağlayamaz. Dolayısıyla bu paketlerin başarısız deneyimlerinin ardından özel yazılım projelerine başvurulur.

Şirketlerin özel yazılım kullanma ihtiyacı pek çok nedenden doğabilir. En sık karşılaşılan nedenlerden biri, şirketin herhangi bir problem yaşamasıdır. Yani önce problem doğar, şirkette kriz yaşanır, o kriz geçici bir süreyle atlatan şirket aynı riski tekrar göze alamayınca özel yazılım projesi satın almaya ikna olur. Her ne kadar doğru olan bu olmasa da genellikle şirket yatırımları, bu şekilde başlar. Ancak bazen de şirketler herhangi bir sorun yaşamadan, daha çok büyümek ve daha çok kar elde etmek amacıyla özel yazılım çözümlerine başvuruyor olabilir. Bunlar ise daha çok, belli bir karlılığa ulaşmış, yazılım ürünlerine yatırım yapabilecek bütçeyi ayırabilecek ve teknolojiye inanan gelişmekte olan şirketler olarak karşımıza çıkar. O halde şirketlerin neden özel yazılım ihtiyacı duyduğunu maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz;

 • Büyümek
 • Karlılığı yükseltmek
 • Verimliliği arttırmak
 • Şirket içi yönetimi tek bir yerden sağlamak
 • Mobilleşmek
 • Hızlanmak
 • Tasarruf yapmak ve maliyetleri düşürmek
 • Teknolojinin gücünden faydalanmak
 • Hem şirket içi hem şirket çevresiyle sağlıklı iletişim kurmak


Özel Yazılımların Avantajları Nelerdir?

Özel yazılımlar, firmaya özel oldukları için isteklerinizi karşılamak için birebir fayda sağlan yazılımlardır. Bu avantajları daha detaylı incelemek gerekirse;

 • Başlangıç olarak maliyetli gördüğünüz bu yazılımlar, uzun vadede ekstra yazılım maliyetlerinden ve değişikliklerinden sizi kurtarır.
 • Size özel tasarlandıkları için performans ve verimlilikleri de diğer paket yazılımlara göre daha iyi olacaktır. Böylece rekabet gücünüz de artacaktır.
 • Özel yazılımlar için eğitimler gerçekleştirileceği için çalışanların programı kullanması da kolaylaşacak ve hatta verimli kullanımlar doğacaktır.
 • Ayrı ayrı yazılımlara ihtiyaç duyulmayacağı için ve herkesin tek bir yazılım içerisinden işlerini yürütmesi sebebiyle, tüm verilerin aynı database içerisinde toplanması sağlanacaktır. Raporlama ve analiz süreçleri daha etkin bir şekilde yürütülebilecektir.

 • Firmanızdaki departmanların daha etkin ve verimli çalışmasının yanı sıra işletme maliyetlerinde de düşüş yaşayabilirsiniz.
 • Yazılımsal problemleriniz için muhattabınız olan kişi sadece özel yazılımınızı sağlayan geliştiriciler olacaktır. Sadece o kişiyle muhattap olacak ve ayrı kişilerle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.