Firewall nedir? Firewall neden gereklidir? 5651 nedir? Firewall Cihazları

Blog

Firewall-Güvenlik Duvarı

Firewall-Güvenlik Duvarı

Firewall Nedir?

Güvenlik duvarı, Internet'ten gelen bilgileri denetleyen ve ardından güvenlik duvarı ayarlarınıza göre engelleyen veya geçişine izin veren bir yazılım veya donanımdır.

Güvenlik duvarı, saldırganlar veya zararlı yazılımlar'ın (solucanlar gibi) ağ veya Internet üzerinden bilgisayarınıza erişmelerini engellemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, güvenlik duvarı bilgisayarınızın diğer bilgisayarlara zararlı yazılım göndermesine de engel olur.[1]

Aşağıdaki şekilde güvenlik duvarının mantığı gösterilmektedir. Şekilden anlaşılacağı üzere yerel ağımızı, internet ortamından korumada yardımcı olan bir biri

Güvenlik Duvarına(Firewall) Neden İhtiyaç Duyulur?

Güvenlik duvarı(Firewall) ilgili programlarla birlikte ağ geçidi sunucusunda bulunarak ilgili ağı diğer ağlarda bulunan kullanıcılardan koruyan program kümesidir. Bu terim aynı zamanda programlarla birlikte kullanılan güvenlik politikası anlamına da gelmektedir. Bir işletme intranetiyle çalışanlarının internete erişmesine imkan tanırken, güvenlik duvarı yükleyerek dışarıdaki kullanıcıların kendi özel datalarına erişimini engeller ve kullanıcılarının dışarıdan erişebilecekleri alanları da kontrol altında tutarlar.

Temelde, güvenlik duvarı(Firewall) yönlendirici (router) ile yakından çalışır ve her bir ağ paketini inceleyerek gideceği hedefi belirler. Ayrıca güvenlik duvarı Proxy server içererek veya onunla birlikte çalışarak iş istasyonları kullanıcıları adına ağ isteklerini yapar. Güvenlik duvarı(Firewall) genellikle özel dizayn edilmiş bilgisayara yüklenerek ağın geri kalanından ayrılmış olur ve böylece gelen hiçbir istek özel ağ kaynaklarına doğrudan alınmamış olur.

Çok sayıda güvenlik duvarı(Firewall) görüntüleme yöntemi vardır. Basit olan bir yöntemde gelen isteklerin kabul edilebilir(önceden belirlenmiş) alan adı ve internet protokol adresinden geldiğinden emin olunmalıdır. Mobil kullanıcılar için uzaktan erişimde, güvenlik duvarları güvenli oturum açma işlemleri ve kimlik doğrulama sertifikalarıyla izin verir. Birçok güvenlik duvarı (Firewall) ürünü yapan firma vardır. Güvenlik duvarını (Firewall) kontrol etmek için ürün özelliklerinde günlük ve raporlama, verilen eşik değerine göre otomatik alarm ve grafik kullanıcı arabirimi vardır. Bilgisayar güvenliği bu terimi yangın söndürmeden ödünç alır.

- Dışarıdan içeriye yapılacak saldırılar.
- İçeriden yetkisiz kişilerin dışarıya bilgi göndermesi.
- İnternet' de "tehlikeli alanlarda" dolaşma sonucunda sisteme virüs bulaşması.
- Yetkisiz kullanıcıların internette gezinmesi.

Berqnet Firewall’un Benzersİz Özellİklerİ

 • 5651 SAYILI YASAYA UYGUN YASAL LOGLAMA
 •  İşletmenizdeki internet kayıtları yasanın istediği şekilde zaman damgalı olarak kolayca kayıt altına alınabilir.

 • HOTSPOT - ORTAK AĞDAN İNTERNET PAYLAŞIMI
 •  Berqnet sayesinde misafirleriniz için güvenli kablosuz internet ağı paylaşımı yapabilir ve tüm kullanımları yasal kayıtlar çerçevesinde tutabilirsiniz.

 • IPS/IDS - SİBER KORUMA
 •  Bize bir şey olmaz demeyin! Günümüzde siber saldırıların en yoğun adresi artık KOBİ'ler. Berqnet'le işletmenizin siber güvenliğini dakikalar içerisinde sağlayabilirsiniz.

 • MOBİL RAPORLAMA UYGULAMASI
 •  Dünyada bir ilk! Sadece Berqnet'e özel olan mobil raporlama uygulamasıyla, firewall cihazınızla ilgili en temel bilgilere saniyeler içinde ulaşabilir ve takip edebilirsiniz.

 • %100 YERLİ AR-GE
 •  Bernet Firewall tamamen Türk mühendisleri ve yerli AR-GE ile geliştirilmiş bir ileri tyeknoloji siber güvenlik ürünüdür.

 • VPN İLE GÜVENLİ BAĞLANTI
 •  Farklı konumdaki işletmelerinizi ve/veya dışarıdan bağlanan çalışanlarınızı güvenli bir şekilde ağınıza dahil edebilirsiniz.