Blog- B2B-CRM nedir? İşletmelere katkısıdır var mıdır? Amacı nedir?

Blog

B2B-CRM nedir? İşletmelere katkısıdır var mıdır?

BUSINESS TO BUSINESS - CRM Nedir?


B2B CRM, İşletmeler arası Müşteri İlişkileri Yönetimi anlamına gelir ve B2B şirketlerinin mevcut ve potansiyel müşterilerle ilişkilerini yönetmelerine yardımcı olan sistemler, teknolojiler, stratejiler ve süreçleri ifade eder.

B2B CRM, B2B şirketlerinin müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. B2B alanında müşteri ilişkilerinin karmaşık yapısından dolayı anlama önemlidir.

Bir BUSINESS TO BUSINESS - CRM sistemi hakkında tam olarak neyi kastediyoruz?

B2B CRM, CRM'yi bir strateji olarak, bir süreç olarak CRM'yi veya bir teknolojik sistem olarak CRM'yi kastediyor olabiliriz.

“Sistem”, her müşteri temas noktasından (örneğin web sitesi, çevrimiçi sohbet, e-posta, telefon görüşmeleri, sosyal medya, toplantılar, doğrudan posta vb.) Bilgileri toplamak ve bu etkileşimleri analiz etmek için kullanılan yazılım uygulaması (veya “çözüm”) anlamına gelir. Ayrıca, teklifler, satışlar, sorular veya bildirilen konularla ilgili geçmiş verileri içerebilir. Bilgi, tüm çalışanlar tarafından genellikle bulutta kullanılmak üzere merkezi bir veritabanında saklanır.

Uygulamada, insanlar “B2B CRM” terimini kullandıklarında, genellikle sistemin kendisi için kısa yoldur. Bununla birlikte, B2B CRM öncelikle, satış döngüsünün her aşamasında işletme müşterilerinin ihtiyaçlarını anlamanın ve sağlamanın stratejik bir yolu olarak düşünülmelidir. Sistem bunu sağlayan şeydir.

BUSINESS TO BUSINESS - CRM sisteminin amacı nedir?

Hem B2B hem de B2C satış döngülerinde fikir, potansiyel müşterilere bir dizi mesaj ve marka bilincinin üretilmesiyle başlayan ve her şey yolunda bir satışa giden bir dizi mesaj ve uyarlanmış içerik aracılığıyla rehberlik etmektir. Bu satış kapsamlı müşteri hizmetleri ile takip edilirse, müşterilerin tekrarlanmasına ve marka savunuculuğuna yol açabilir.